Amazonka żółtogardła - oratrix -magna

Amazonka – gatunek średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Zasiedla wschodnią Brazylię, Paragwaj i północną Argentynę. Wyróżnia się dwa podgatunki: A. a. aestiva i A. a. xanthopterys.

Charakterystyka

Samica różni się od samca brakiem żółtej barwy na skrzydłach. Amazonka niebieskoczelna ma prawie cały wierzch ciała zielony z ciemniejszymi skrzydłami. Jej czoło i policzki są turkuskowe, pomiędzy turkuskiem jest żółty. Dziób jest czarny, w środku bardziej brązowe. Tęczówki są brązowe. U samca w zgięciu skrzydeł jest żółta plama z czerwoną wewnątrz, u samicy brak żółtego. Nogi są szare. Ogon ma barwę skrzydeł, ale ma czerwone plamy i jasnozielony pasek na końcu.

Wymiary

  • długość ciała: 37-40
  • masa ciała: 375-450g, podg. xanthopteryx 400-500g

Podgatunki

  • amazonka niebieskoczelna (A. aestiva aestiva) – zasiedla wschodnią Brazylię
  • amazonka żółtoskrzydła (A. aestiva xanthopterys) – zasiedla północną i wschodnią Boliwię, częściowo Brazylię, Paragwaj i północną Argentynę. Ma przy lotkach czerwone plamy (obrazek na commons).

Podstawowe wymagania

Bardzo dla nich ważny jest ruch i możliwość lotu. Woliera powinna mieć wymiary 2,5 × 1,5 x 1,5 m. Podłoże powinien stanowić piasek, wcześniej wyczyszczony. Woliera nie może być zbyt ciasna, bo papuga się otłuści z powodu braku ruchu.

Pożywienie

Bardzo dobrym dla nich pokarmem są kiełki.