Kędzierzawy

Jest to kędzierzawy kanarek o trzech zasadniczych fryzurach, jest nieco mniejszy od paryskiego trębacza.

WYGLĄD

Podczas „roboty” całe ciało ptaka musi być ustawione prawie prostopadle do żerdzi. Nogi powinny być długie ustawione pionowo, nie podgięte. Głowa, szyja, grzbiet oraz ogon powinny znajdować się w jednej linii.

Wielkość ptaka wynosi około 17 – 18 cm, przy czym musi zostać zachowana proporcja między wielkością tułowia i długością piór w poszczególnych fryzurach. Ptak powinien mieć smukłą sylwetkę.

Fryzura grzbietu „płaszcz” musi być utworzona przez długie pióra pokrywowe, które opadają na boki i okrywają ramiona skrzydeł. Pośrodku grzbietu pióra powinny być rozdzielone przedziałkiem.

Fryzura piersi „żabot” w górnej części piersi ptaka ozdobnego, pióra powinny być skierowane ku środkowi i splatają się tam końcami. Pióra bocznej części piersi muszą być stosunkowo długie, z obydwu stron schodzić ku środkowi i tam stykać się ze sobą. Fryzurę boków kanarka tworzą długie pióra, zwinięte i zachodzące na obydwa skrzydła, powinny się stykać z piórami „płaszcza”. Oznacza to, iż górne części skrzydeł muszą być przykryte.

Upierzenie brzucha kanarka powinno być gładkie, musi przylegać do ciała i nie tworzyć kędziorków. Pióra na głowie również są gładkie, dobrze przylegające. Dziób powinien być stożkowaty, mocny, ale nie potężny. Szyja kanarka jest smukła, gładko upierzona, nie może być cienka. Głowa i szyja musza harmonizować z tułowiem ptaka. 

Na ogólne wrażenie składa się zgrabna sylwetka, właściwa postawa, fryzury, kondycja, czystość oraz sposób zachowania się kanarka.